MSPO 2023 na stoisku spółki Concept Sp. z o.o. 

Na MSPO 2023 na stoisku spółki Concept Sp. z o.o. prezentowany był LPU-1 Wirus – to lekki pojazd uderzeniowy dla wojsk specjalnych i dalekiego rozpoznania zaprojektowany i produkowany przez spółkę Concept Sp. z o.o. W założeniu ma on pozwalać na przewożenie załogi złożonej z trzech żołnierzy, którzy mogą prowadzić autonomiczne działania rozpoznawcze przez co najmniej tydzień. Lekki Pojazd Uderzeniowy Wirus jest rozwijany przez spółkę Concept Sp. z o.o. na bazie tego samego podwozia, które zostało wykorzystane w pojazdach dla wojsk rozpoznania Żmija.

Zaprezentowany w Kielcach na MSPO 2023 Wirus jest demonstratorem możliwości tej platformy. Pojazd został wyposażony w systemy Grupy WB takie jak łączność, cyfrowy interkom FONET, terminal TOPAZ oraz specjalnie opracowany na potrzeby projektu zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZMU-07 opracowany przez Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółka GRUPY WB).

Pojazd, nieformalnie nazywany Wirus Link pokazuje możliwości uniwersalnej platformy, którą za pomocą systemu TOPAZ (Umowa wykonawcza na Topaz+ z ASCA dla Wojska Polskiego) można wpiąć w szereg systemów uzbrojenia i rozpoznania. Żołnierze mogą potencjalnie prowadzić rozpoznanie za pomocą bsl FlyEye lub FT-5 oraz atakować cele przy użyciu amunicji krążącej Warmate lub naprowadzać ogień artyleryjski, wykorzystując środki ogniowe zintegrowane z TOPAZ-em takie jak Krab, K9, Rak, M142 HIMARS lub K239 Chunmoo. Do samoobrony lub wsparcia Wirusy mogą wykorzystać zdalnie sterowane ZMU-07 opracowane przez Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółkę GRUPY WB) uzbrojone w 7,62-mm karabiny maszynowe Dodatkowo pojazdy wyposażono w systemy samoobrony ROSY oraz przegubowe montaże karabinów maszynowych na burtach pojazdu.

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółka GRUPY WB) nastawiona jest na szeroką współpracę z innymi podmiotami. Dlatego opracowane przez spółkę rozwiązania można było również oglądać w pokazywanych na MSPO 2023 pojazdach na stoiskach innych przedsiębiorstw z którymi kooperujemy.

Opracowanie robota PIAP HUNTeR z wieżą ZMU-03 to efekt współpracy liderów systemów bezzałogowych w Polsce: Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółki GRUPY WB).

Instytut PIAP po raz pierwszy zaprezentował na swoim stoisku w hali na MSPO 2023 robot bojowy PIAP HUNTeR wraz z zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia ZMU-03 firmy Arex należącej do Grupy WB. Robot PIAP HUNTeR prezentowany był w Kielcach w konfiguracji platformy rozpoznawczej wyposażonej w bezzałogową wieżę ZMU-03. Uzbrojeniem modułu jest wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm oraz wyrzutniki granatów dymnych. Lekki system wieżowy ZMU-03 opracowany został przez Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych Arex (spółka GRUPY WB). Poza uzbrojeniem strzeleckim wyposażony jest w głowicę obserwacyjną z kamerami dziennymi i termowizyjnymi, a także dalmierz laserowy

Bezzałogowa platforma charakteryzowała się wysoką dzielnością terenową, przewyższającą w niektórych sytuacjach transportery opancerzone. Towarzyszyła spieszonym pododdziałom w trudnym, piaszczystym obszarze. Robot ze zdalnym modułem uzbrojenia AREX ZMU-03 używany był do wykrywania zagrożeń oraz wsparcia ogniowego i stawiania zasłony dymnej.

PIAP HUNTeR to projekt polskiego bezzałogowej platformy lądowej, która może być wykorzystana do różnych zadań. Robot może służyć do obserwacji i patrolowania granic, terenów wojskowych lub miejskich, a także do wsparcia ogniowego lekkiej piechoty lub osłony kolumny wojsk zmechanizowanych. PIAP HUNTeR jest wyposażony w kamery dzienne i termowizyjne oraz system komunikacji radiowej.

Robot ma masę ponad czterech ton i blisko pięć metrów długości. Pojazd ma napęd hybrydowy, w którego skład wchodzi generator prądotwórczy i trakcyjne silniki elektryczne. Zastosowany układ zasilania pozwala na długą pracę robota, umożliwia także bezgłośne poruszanie się w trybie wyłącznie elektrycznym.

PIAP HUNTeR osiąga prędkość maksymalną ponad 50 km/h. Platforma wyposażona została w sześć kamer wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo przy sterowaniu i wykrywaniu przeciwnika mogą wspomagać operatora systemy wizyjne zastosowane w bezzałogowej wieży ZMU-03.